Vermögenswirksame Leistungen

Váš zaměstnavatel spoří za Vás!

Využijte zaměstnání v Německu na maximum, německý zaměstnavatel spoří za Vás a Německo Vám k tomu může ještě něco přispět.  

Co jsou vermögenswirksame Leistungen?

Vermögenswirksame Leistungen (zkráceně vL) slouží k postupnému vybudování Vašeho jmění. Na základě kolektivní smlouvy nebo pracovní smlouvy můžete obdržet peníze. V závislosti na kolektivní smlouvě nebo pracovní smlouvě Vám zaměstnavatel měsíčně přispívá až 40€ na spořící plán. Německý stát podporuje zaměstnance pod určitou příjmovou hranicí příspěvkem.  

Jak funguje spoření s příspěvkem od zaměstnavatele?

Zaměstnavatel převádí vermögenswirksame Leistungen na přímo na Vámi určený investiční účet. Může se jednat o stavební spoření, podílový fond nebo podnikové penzijní pojištění, případně jejich kombinace. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí maximální částku 40€, můžete si platbu doplnit sami z Vašeho platu, kdy bude příspěk stržen přímo zaměstnavatelem a Vy se nemusíte o nic starat.

 

Jak zjistím, zda můj zaměstnavatel nabízí vermögenswirksame Leistungen?

V pracovní smlouvě může být odstavec o vermögenswirksame Leistungen. Pokud to není Váš případ, je nejjednoduší se zeptat personálního oddělení.